1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Corolla i RAV4 najpopularniejszymi samochodami na świecie
12 kwietnia 2022

Toyota Corolla i Toyota RAV4 najpopularniejszymi samochodami w 2021 roku

Zestawienie portalu analitycznego focus2move.com
Dwa modele Toyoty – Corolla i RAV4 – zajęły dwa pierwsze miejsca w rankingu najlepiej sprzedających się samochodów na świecie. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych aut znalazły się łącznie cztery modele marki. Zestawienie przygotował analityczny portal focus2move.com.

Top 10 najpopularniejszych samochodów na świecie

Czołowe miejsce w zestawieniu najpopularniejszych samochodów na świecie zajęła Corolla. W 2021 roku Toyota dostarczyła klientom 1,1 mln egzemplarzy tego modelu, co oznacza wzrost rok do roku o 3,6%. Na drugim miejscu uplasowała się Toyota RAV4 dzięki sprzedaży 1 mln samochodów. Jest to o 1,2% więcej niż w 2020 roku.

W Top 10 najpopularniejszych samochodów znalazły się jeszcze dwa modele Toyoty. Piąte miejsce zajęło Camry, awansując w porównaniu z rokiem ubiegłym o 4 pozycje. Średniej wielkości sedan Toyoty, który w Europie jest oferowany wyłącznie z napędem hybrydowym, zanotował wzrost o 12,7% do poziomu 686 000 sprzedanych egzemplarzy.

Na siódmym miejscu w tegorocznym zestawieniu znalazł się Yaris. Sprzedano 589 834 egzemplarzy tego modelu, o 28,7% więcej niż rok wcześniej.

Dominacja Toyoty w najważniejszych segmentach

Corolla, RAV4, Camry i Yaris są także liderami swoich segmentów.

Zgodnie z wyliczeniami portalu focus2move.com Corolla odpowiada za 11,3% sprzedaży samochodów kompaktowych. Produkowany od 1966 roku model jest światowym bestsellerem, a jednocześnie najlepiej sprzedającym się pojazdem w historii motoryzacji. Łącznie sprzedano już ponad 50 mln egzemplarzy.

Yaris dominuje w segmencie aut miejskich, gdzie odpowiada za 7,8% sprzedaży. Toyota Camry to jeden z najpopularniejszych samochodów w USA i Kanadzie. W 2021 roku udział tego modelu w segmencie wyniósł 8,2%. Najpopularniejszy SUV – RAV4 – stanowił 3,1% wszystkich samochodów z tego segmentu, które trafiły do kierowców na świecie.

Toyota doskonale się spisuje także w segmencie minivanów. Na czwartym miejscu znalazła się dostępna w Japonii Toyota Roomy. Z wynikiem 134 tys. sprzedanych samochodów awansowała ona aż o 5 pozycji. Na miejscu piątym uplasowała się Toyota Alphard. Znana m.in. na amerykańskim rynku Toyota Sienna zanotowała sprzedaż 129 tys. egzemplarzy i zajęła szóstą pozycję, aż o 12 miejsc lepszą niż rok wcześniej.

Dwa modele Toyoty znalazły się też w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych pick-upów. Czwarte miejsce przypadło w udziale Toyocie Hilux, a siódme – Toyocie Tacoma. Oba te samochody mają podobny charakter i funkcje, ale jest też między nimi sporo różnic.

Hilux to globalny model, sprzedawany w 140 krajach. Zdominował on ogromną część rynków w Afryce, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. Jest też dostępny w Europie i Japonii. Jego łączna sprzedaż w 2021 roku wyniosła 529 tys. egzemplarzy, co daje mu 8,6% udziału w segmencie.

Z kolei model Tacoma powstał specjalnie na amerykański rynek i wraz z większą Tundrą jest sprzedawany głównie w USA i Kanadzie. Oba auta są znacznie większe od Hiluxa, dzięki czemu lepiej odpowiadają przyzwyczajeniom amerykańskich kierowców. W ubiegłym roku Toyota sprzedała 288 600 egzemplarzy Tacomy.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie focus2move.com (Opens in new window).